9 lutego 2023
W środę (08.02.2023), w późnych godzinach wieczornych, Sejm RP przyjął nowelizację ustawy „w zakresie niektórych źródeł ciepła”. Ustawa trafi teraz do podpisu Prezydenta RP. Zgodnie z „nowelą” nowy mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła systemowego ma spowodować, że cena ciepła nie powinna być większa niż wartość z września 2022 roku plus 40% netto.
Ustawa ws. cen ciepła z Piotrkowem w tle
Procedowanie nowelizacji ustawy „w zakresie niektórych źródeł ciepła” nabrało tempa. Podczas środowego posiedzenia Senatu RP jednogłośnie przyjęto projekt wraz, ze zgłoszonymi przez senatorów, poprawkami. W trakcie dyskusji nie brakowało odniesień do Piotrkowa Trybunalskiego.
Jak zaznaczał Wiesław Dobkowski, senator z naszego okręgu, to efektem apelu prezydenta Krzysztofa Chojniaka, jaki włodarz Piotrkowa wysłał do naszego przedstawiciela w Senacie.
– W Piotrkowie Trybunalskim bardzo wzrosła cena ciepła i nawet pan prezydent się do mnie zwrócił, żeby w tej sprawie interweniować – mówił Wiesław Dobkowski.
Senator Jan Maria Jackowski podkreślał, że nowelizacja ustawy jest bardzo ważna z punktu widzenia mieszkańców.
– To są dość istotne sprawy, bardzo istotne sprawy z punktu widzenia tych osób, o których pan wspomniał. Chociażby z Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie niedawno mieliśmy okazję gościć. Po prostu tam rzeczywiście oburzenie na wzrost tych kosztów było olbrzymie – mówił i w dalszej dyskusji dodał.
– Pan senator sprawozdawca Wiesław Dobkowski wspominał tutaj Piotrków Trybunalski, gdzie rzeczywiście doszło do protestów mieszkańców w związku z podwyżkami. Ale takich sytuacji było wiele. Ja jako senator dostawałem wcześniej z różnych miejsc w Polsce sygnały o planowanych – zaliczkowo – podwyżkach za ciepło, które bulwersowały ludzi. To, co było mówione przy okazji procedowania tej pierwszej ustawy, że ta podwyżka nie ma prawa przekroczyć 40%, okazało się nierealne.
Z kolei senator Władysław Komarnicki zwrócił uwagę na przyczyny tak drastycznych wzrostów cen ciepła.
– Kupowaliście drogi gaz, a spółki Skarbu Państwa wydobywające węgiel podnosiły ceny. Taka jest prawda. I w tym samym czasie twierdziliście, że wielkiej podwyżki nie będzie.
Dziś widać, że to było po prostu wierutne kłamstwo. Wzrosty cen ciepła w przypadku niektórych spółdzielni, niektórych przedsiębiorstw energetycznych i odbiorców w spółdzielniach sięgnęły – uwaga! – zdecydowanie wyżej niż te legendarne 40%. Przecież widzieliśmy ostatnio potężne protesty chociażby w Piotrkowie Trybunalskim, słyszeliśmy też, co było w Łasku.
Za podsumowanie dyskusji ws. nowelizacji ustawy w zakresie niektórych źródeł ciepła może posłużyć wypowiedź senatora Wadima Tyszkiewicza.
– Proszę państwa, chciałbym przestrzec szczególnie osoby bliskie partii rządzącej: nie zrzucajcie odpowiedzialności za swoją nieudolność na samorządy. To jest nieuczciwe i niegodne. Samorządy nie są niczemu winne, a zrzucanie tej odpowiedzialności jest naprawdę szkodliwe.
Ostatecznie Senat po wprowadzeniu swoich poprawek przyjął „nowelę” ustawy jednogłośnie. Tego samego dnia, wieczorem, projekt trafił pod ponowne obrady Sejmu RP, który ostatecznie przyjął – po odrzuceniu części senackich poprawek – nowelizację ustawy. Przyjęty przez Sejm projekt trafi teraz do podpisu Prezydenta RP.
Jak tylko „nowelizacja” wejdzie w życie i Prezes URE ustali taryfy dla przedsiębiorstw ciepłowniczych, nasza Elektrociepłownia natychmiast powiadomi administracje poszczególnych spółdzielni, wspólnot oraz TBS o tym fakcie, aby te niezwłocznie skorygowały zaliczki na ciepło.
Link do dyskusji obrad Senatu, o których mowa powyżej https://av8.senat.pl/10Sen582
luty 2023
Sygnały z innych miast w kraju, w tym również apele Prezydenta Krzysztofa Chojniaka przyniosły efekt w postaci nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie źródeł ciepła.
Nowela ma wprowadzić skuteczny mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła systemowego do poziomu ceny dostawy ciepła obowiązującej na dzień 30 września 2022 r. powiększonej o 40%.
Rozwiązanie to, po wejściu w życie ustawy spowoduje obniżenie kosztów dostawy ciepła dla spółdzielni mieszkaniowych, TBS-u i wspólnot mieszkaniowych. Tym samym powinno to wpłynąć na zmniejszenie zaliczek na ciepło dla mieszkańców, które są ustalane przez zarządców nieruchomości.
Dokładne wielkości będą znane po ogłoszeniu przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki cen dostawy ciepła w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Regulacji Energetyki.
Prezes Zarządu Marek Krawczyński